[email protected]     ·        +90 532 203 50 50
  DİL SEÇİNİZ     ·       BLOG     ·       DUVAR KAĞITLARI     ·       İLETİŞİM

DİL SEÇİN

Paylaşımlarımız

Anne Adayının Psikolojik Sağlığı

Dünyadaki tüm kadınları ortak bir paydada buluşturan duygu annelik duygusudur. Bu eşsiz duyguyu hangi yaşta olursa olsun tüm kadınlar yaşamak ister. Günümüzde sık görülen beslenme bozuklukları, stres, düzensiz hayat gibi faktörler anne adaylarını etkilemektedir. Bu etkenlerden olumsuz biçimde etkilenmemek için öncelikle beden sağlığına sonra ruh sağlığına dikkat edilmesi gerekir. Beden sağlığını ciddiye alıp ruh sağlığını ihmal eden kadınlar anne olma ihtimalini azaltabilir.

Sağlık deyince her ne kadar akla bedensel sağlık gelse de aslında daha da önemli olan şey psikoloji, yani ruh sağlığıdır. Bedeni sağlıklı olsa bile bazı kadınlar çocuk sahibi olmakta zorluklar çekmektedir. Tedaviler sonrasında anlaşılır ki kadının aslında ruh sağlığı bozuktur. Bu sebeple ruh sağlığı anne adayları ve anneler için oldukça önemli bir noktadır. Sadece anne adayları için değil tüm insanlar için ruh sağlığı büyük önem taşımaktadır. Bu olay içinde babayı da aynı derecede etkileyecek olan da budur.

Stresi En Aza İndirin

Anne adayları hamile olduklarını öğrendikleri ilk andan itibaren hemen çocuğu nasıl büyüteceklerini, nasıl yetiştireceklerini, çocuk hasta olduğunda hangi doktora götüreceklerini  düşünmeye başlarlar. Kıyafetleri, çocuk odası takımı, bebek malzemeleri derken anne adayını bir stres kaplar. Daha zamanı gelmeden tüm bu işleri düşündüğü için ruh sağlığı olumsuz etkilenir. Kendini ihmal eden anne sağlığından olabileceği gibi bebeğin sağlığını da tehlikeye atmaktadır. Anne adayları daha az stres yapmalı, kendine hiçbir şey dert etmemelidir. Böylece stres asgari düzeye iner ve sadece vücuda lazım olduğu kadar kullanılır. Bu da sağlıklı bebek stressiz anne demek oluyor. 

Olumlu Düşünmenin Gücü

Anne adayları yukarıda verdiğimiz örnekler gibi daha çocuk doğmadan onunla ilgili planlar yapar. Çevresindeki çocukları, gençleri gördükçe, haberlerde olumsuz şeylerle karşılaştıkça giderek olumsuz düşüncelere sahip olur. Tabii bu da stres ve hastalık habercisidir ve en çok psikolojiyi etkileyecektir.  Anne adayları olabildiğince olumlu düşünmeli, geleceğe dair olumlu hayaller kurmalıdır.

Daha Sosyal Olun

Anne adayları hamilelik sürecinde çeşitli ruhsal bunalımlar ve dengesizlikler yaşamaktadırlar. Evde tek başına oturarak ve düşüncelere dalarak anne adayı yine  kendi sağlığını ve bebeğin sağlığını olumsuz yönde etkileme gücünü kendinde bulacaktır. Bu sebeple anne adayları daha sosyal ve aktif olmalı, olabildiğince açık havada yürüyüş yapmalı ve arkadaşlarıyla sohbet etmelidir. Çeşitli sosyal etkinlikler anne adayının ruh sağlığını pozitif yönde etkiler. Kendini kötü hisseden anne adayı hemen kendine sosyal olacağı bir iş bulmalıdır. Aksi takdirde olumsuz düşünceler ve stres ruh sağlığını olumsuz etkileyebilir.

BİZ KİMİZ ?

Stylewood, 2003 yılında 6.000 m²′si kapalı olmak üzere 10.000 m² alan üzerinde Türk-Alman ortaklı kurulmuştur. Ayancık Ahşap’ın 80 yıllık deneyimini Finger Joint teknolojisi ile birleştirerek doğal ahşap mobilya üreten markamız, dünyada gelişen trendleri yakından takip ederek kaliteli ve modern ürünler ortaya koymaktadır. Markamız tüm ahşap hammadde ihtiyacını Ayancık fabrikasından karşılamakta; Ayancık’ın en önemli potansiyeli olan doğal ormanlarından Alman tekniğiyle elde edilen ladin, çam ve kayın ağaçlarını kullanmaktadır...

ARA
GİT
YAZ