[email protected]     ·        +90 532 203 50 50
  DİL SEÇİNİZ     ·       BLOG     ·       DUVAR KAĞITLARI     ·       İLETİŞİM

DİL SEÇİN

Paylaşımlarımız

YAŞ GRUBUNA GÖRE OYUNCAK SEÇİMİ NASIL YAPILIR

Yaş gruplarına göre oyuncak seçimi, bebeklerin gelişiminde oldukça etkilidir.

Oyun oynamak; her insanın ilk doğduğu andan itibaren belki de en sevdiği şeylerden bir tanesi. Bununla birlikte de aslında en çok ihtiyaç duyduğu şey. Oyun oynayarak hayal kurmak, denemek ve bir şeyleri keşfetmek; çocukluk döneminden itibaren gelişen ve değişen kişiliğimizin oturmasındaki en önemli etkenler.  

 

Oyunları Nasıl Oynarız?

 

Hepimizin de bildiği gibi oyunların en büyük karakterleri hayal gücüdür. Hayal gücünün de tetikleyicisi oyuncaklar. Oyuncaklar bebek ve çocukların yaşına göre değişkenlik gösterir. Motor becerilerinin gelişmesi ile oyuncaklarda gelişir. Bizler de bu yazımızda “çocuklarımıza hangi yaş grubuna göre hangi oyuncaklar uygundur?” sorusunun cevabını arayacağız.

 

Yenidoğanlar İçin Oyuncak Seçimi

 

Bu dönem en savunmasız dönemdir. Bebekler nesneleri keşfetme döneminde, her şeyi ağız yoluyla keşfetmeye çalışacağından dolayı; yumuşak dokulu, steril olabilecek oyuncaklar kullanılmalıdır. Kesinlikle plastik oyuncaklar uzak durulmalıdır. Unutmayın ki, bu dönem çocukların en çok mikrop kapabileceği dönemdir. 

 

1-2-3 Aylık Bebekler İçin Oyuncak Seçimi

 

Bu dönemde çocuklar, işitsel ve görsel motor becerilerini geliştirmeye yönelik hareketlerde bulunurlar. Ağız yolundan çok dokunarak bir şeyleri keşfetmeye çalışan çocuklarımız için çıngıraklı ve müzikli oyuncaklar tercih edebilirsiniz. Aynı zamanda da renklerin bulunduğu kitaplar sayesinde şekilleri ve diğer görsel ögeleri bebeğiniz bu dönemde yavaş yavaş anlamaya başlayacaktır.

 

4-6 Aylık Bebekler İçin Oyuncak Seçimi

 

Motor becerileri iyice gelişen çocuklarınız için bu dönemde en uygun olabilecek oyuncak türleri, problem çözmeye yardımcı olacak oyuncaklardır. Ses çıkartan ve renkli olan oyuncaklar bu dönemde çok dikkatini çekecektir.

 

7-12 Aylık Bebekler İçin Oyuncak Seçimi

 

Bebekler bu dönemde yere vurmaktan ve ses çıkarmaktan çok etkilenir ve zevk alır. Halka geçirme yarayan oyuncaklar ve diğer matematiksel görsellerin bulunduğu oyuncaklar hoşlarına gidecektir. Ancak almış olduğunuz bu oyuncaklar fazla küçük olmamalı. Unutmayın ki, çocuklar renklerini ve şekillerini beğendikleri şeyleri ağızlarına götürme eğilimindedir.

 

12-24 Ay Oyuncak Seçimi

 

Bir yaşın girmesi ile birlikte çocukluk çağı da başlamış kabul edilebilir. Taklit etmenin sıklıkla görüleceği bu dönemlerde, çocuklarınız ile daha fazla vakit geçirmeniz gerekmektedir. Bu dönemde hem motor becerileri hem de dil ve sosyal becerileri de gelişir ve oturmaya başlar. Çocuklarınızın bu dönemde hareket kabiliyetleri de artacağı için çok ağır olmayan ve taşınabilir oyuncakları çok daha fazla tercih edecektir. Boya kalemleri, bebekler, oyuncak arabalar ve gelişimini etkileyecek sosyal aktiviteler bu dönemde kullanılmalıdır.

BİZ KİMİZ ?

Stylewood, 2003 yılında 6.000 m²′si kapalı olmak üzere 10.000 m² alan üzerinde Türk-Alman ortaklı kurulmuştur. Ayancık Ahşap’ın 80 yıllık deneyimini Finger Joint teknolojisi ile birleştirerek doğal ahşap mobilya üreten markamız, dünyada gelişen trendleri yakından takip ederek kaliteli ve modern ürünler ortaya koymaktadır. Markamız tüm ahşap hammadde ihtiyacını Ayancık fabrikasından karşılamakta; Ayancık’ın en önemli potansiyeli olan doğal ormanlarından Alman tekniğiyle elde edilen ladin, çam ve kayın ağaçlarını kullanmaktadır...

ARA
GİT
YAZ